Projekt realizowany dzięki Funduszowi Tutaj – Ashoka w Polsce
Z radością informujemy o realizacji wyjątkowego projektu edukacyjnego wspieranego przez Ashokę i Fundusz Tutaj, który ma na celu promowanie integracji i akceptacji osób migranckich w polskim społeczeństwie, szczególnie wśród młodych osób. Nasze działania skupiają się na stworzeniu i dystrybucji pięciu innowacyjnych scenariuszy lekcyjnych oraz organizacji serii webinarów, dedykowanych zarówno społeczności uczniowskiej, jak i nauczycielskiej.
O projekcie
Projekt adresowany jest do młodzieży szkolnej i realizowany jest na terenie całej Polski. Początkowo projekt miał być nakierowany na potrzeby młodych chłopaków przyjeżdżających do Polski z różnych państw, jednakże nasze wewnętrzne ustalenia z osobami o doświadczeniu migracji zaangażowanymi w projekt wskazały, że doświadczenia tych osób nie będą znacznie się różnić w kontekście ról płciowych. W efekcie powstały scenariusze lekcyjne, przygotowane przez uczniów i uczennice, które mają na celu edukację rówieśniczą i wpływanie na procesy adaptacyjne osób migranckich w klasach i szkołach: w ten sposób przygotowujemy na nowe doświadczenia nie osobę o doświadczeniu migracji/uchodźstwa, jak to występuje najczęściej w programach wspierających te społeczności, ale właśnie klasy tzw. autochtonów. To działanie ma nie tylko charakter edukacyjny, ale przede wszystkim buduje mosty międzykulturowe, tym samym zwiększając świadomość i akceptację wobec osób migranckich.
Scenariusze znajdziesz w zakładce Biblioteka [> Adaptacja w zmieniającym się świecie]
Tematyka scenariuszy koncentruje się wokół migracji, adaptacji społecznej i zrozumienia wyzwań, przed którymi stoją osoby migranckie w Polsce. Naszym celem jest nie tylko dostarczenie rzetelnej wiedzy, ale także zmiana świadomości i postaw wobec migracji i integracji – zjawisk, które wraz z rozwojem kryzysów, będą przybierać na częstotliwości i już powoli stają się naszą rzeczywistością. Chcemy, aby młodzież umiała być „gospodarzem” otwarcie przyjmującym osoby wywodzące się z różnych kultur, co jest kluczem w budowaniy trwałej i pozytywnej zmiany społecznej.
Nasze webinary i szkolenia
Oprócz scenariuszy lekcyjnych, projekt obejmuje organizację pięciu webinarów. Dwa z nich są skierowane do społeczności nauczycielskiej, aby pokazać, jak pracować z tematyką migracji i jak zachęcać osoby uczniowskie do aktywności. W ich trakcie opowiadamy także o tym, jak korzystać z przygotowanych przez nas scenariuszy lekcji – bo, choć te przygotowane są w celu edukacji rówieśniczej, my zachęcamy osoby nauczycielskie do korzystania z naszych materiałów. Pozostałe trzy webinary są przeznaczone dla społeczności uczniowskiej i przygotowują tę grupę do prowadzenia lekcji na podstawie opracowanych scenariuszy.
Projekt stanowi pierwsze takie ogólnopolskie przedsięwzięcie, w ramach którego młodzież sama inicjuje i prowadzi działania edukacyjne, stając się agentami zmiany – od agency (ang. sprawczość). Poprzez projekt „Dom Spokojnej Młodości” i współpracę z Fundacją Ocalenie, zapewniamy młodym edukatorom dostęp do merytorycznych materiałów i wsparcie w realizacji misji edukacyjnej.
Serdecznie zapraszamy szkoły, instytucje edukacyjne oraz wszystkie zainteresowane osoby do włączenia się w projekt i korzystania z przygotowanych materiałów. Razem możemy zbudować społeczeństwo otwarte na różnorodność i pełne wzajemnego zrozumienia.
Pozostajemy do Waszej dyspozycji, a w razie pytań prosimy o kontakt na adres grzegorz@offschool.edu.pl
Dołącz do nas i bądź częścią zmiany! Zmieniaj szkołę, zmieniaj edukację